Przypalenia szlifierskie to uszkodzenia termiczne powstałe w wyniku punktowego przegrzania stali podczas procesu szlifowania. Przypalenia szlifierskie wynikają z braku optymalizacji procesu – czasem siła lub prędkość narzędzia jest zbyt duża. Niekiedy negatywny wpływ ma także zużycie narzędzia lub niedostateczne chłodzenie stali. MagStress Burn to narzędzie wykrywania uszkodzeń termicznych powstałych po przypaleniach szlifierskich.
Kontrola jakości stali
Kontrola jakości stali po obróbce obejmuje testy wizualne, wytrzymałościowe lub szczegółowe pomiary geometrii. Jednak żadna z tych metod nie wykryje przypaleń szlifierskich. Dzieje się tak ponieważ są one najczęściej niewidoczne, a powierzchnia stali gładka.
Skutki błędów szlifierskich
Skutki błędów szlifierskich to przede wszystkim zmniejszenie twardości stali. Dodatkowo występuje negatywne zjawisko powstawania szczątkowych naprężeń rozciągających. Termiczne uszkodzenia zmieniają mikrostrukturę stali co może powodować awarie elementów stalowych, szczególnie tych narażonych na obciążenia dynamiczne.
Koszty gwarancji
Elementy stalowe podlegające szlifowaniu muszą wytrzymać wieloletnią pracę w trudnych warunkach. Przypalenia powodowane nieprawidłowościami w procesie szlifowania mogą generować duże straty w firmie. Koszty gwarancji to nie jedyny problem – słaba jakość wytwarzanych produktów przekłada się później na osłabienie marki i zmniejszenie zamówień. Użytkownik końcowy oczekuje przecież dobrej jakości i niezawodności.
Jak wykrywać przypalenia szlifierskie
Standardowe testy kontrolne najczęściej nie są w stanie wykryć uszkodzeń termicznych w stali. Zatem jak wykrywać przypalenia szlifierskie? Jednym z najlepszych rozwiązań dla diagnostyki nieniszczącej (NDT) jest pomiar efektu Barkhausena. NNT specjalizuje się w budowie aparatury pomiarowej analizującej tzw. szum Barkhausena. Nasze urządzenia służą m.in. do wykrywania zmian mikrostruktury i/lub naprężeń szczątkowych w miejscach uszkodzonych termicznie.
Koła zębate
Ciekawym przykładem pomiarów efektu Barkhausena w miejscach trudnodostępnych jest użycie sondy MagStress Burn w kołach zębatych. Specjalnie zaprojektowana głowica jest nie tylko mała, ale i pozwala na szybki pomiar w czasie rzeczywistym.
Robotyzacja badań nieniszczących stali
MagStress Burn jest przystosowany do automatycznego pomiaru dzięki specjalnej flanszy montowanej do robota.
Robotyzacja badań nieniszczących stali to świetna opcja dla testowania elementów na produkcji. Monitoring produkcji oparty na robotyzacji badań nieniszczących daje m.in. szerokie możliwości integracji z innymi systemami.
Napisz do nas adam.augustyniak@nntlab.com – przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.